Facebook video önerirken yapay zekaya danışacak

Dünyanın en büyük sosyal ağı, TikTok’un rakibi olan Reels’i şimdiden yeni motora geçirdi ve bunu, 2026’ya kadar “teknoloji yol haritası”nın bir parçası olarak Facebook’ta video gösteren tüm yerlerde (ana Facebook akışı ve Gruplar) kullanmayı planlıyor.

Facebook şu ana kadar Reels, Gruplar ve Facebook akışı için farklı video öneri motorları kullandı. Ancak Reels’ın başarısını gördükten sonra şirket, tüm bu ürünlerde aynı yapay zeka destekli motoru kullanmayı planlıyor.

Facebook video önerirken yapay zekaya danışacak

Alison, “Sadece Reels’ı güçlendirmek yerine, tüm video ekosistemimizi bu tek modelle güçlendirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz ve ardından bu model tarafından da sunulacak akış öneri ürünümüzü ekleyebilir miyiz?” dedi. “Bunu doğru yaparsak, öneriler yalnızca daha ilgi çekici ve daha alakalı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yanıt verme hızının da artabileceğini düşünüyoruz.”

Bu hamle, 2022’nin sonunda OpenAI’nin ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesiyle teknolojide yaşanan patlamanın ardından Meta’nın yapay zekayı tüm ürünlerine aşılama stratejisinin bir parçası. Şirket, eskiden kullanılan yüzbinlerce pahalı NVIDIA GPU’yu satın almak için milyarlarca dolar harcıyor. Zuckerberg bu yılın başlarında bir videoda yapay zeka modellerini eğitip güçlendireceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x