Kiracıların ‘Nero’nu: Ev sahibine kızıp evi ateşe verdi

Karaman’da evi boşaltmasını isteyen ev sahibine sinirlenen kiracı oturduğu evi ateşe verdi. Ev sahibi İ.Y, Siyahser Mahallesi Şehit Bayram Yıldız Caddesi’ndeki evinde kiracı olarak oturan B.S’den evin boşaltılmasını istedi. Bunun üzerine ev sahibine sinirlenen B.S, oturduğu müstakil evin zemin katını ateşe verdi. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekiplerince söndürülen yangında yaralanan olmazken, evde hasar meydana geldi. Kiracının bu hareketi “Kiracıların Nero’nu” yorumuna neden oldu.

İMPARATOR NERO KİMDİR

Nero, Roma’nın 5. imparatoru ve Augustus’un (Iulius Caesar’ın evlatlık oğlu) kurduğu Roma’nın ilk hanedanı Iulius-Claudius’un sonuncusu. Nero, Roma’nın en kötü şöhretli hükümdarlarındandı. Zalimliği ve çapkınlığı ile dillere düştü. Henüz 16 yaşındayken MS 54’te tahta çıktı ve 30 yaşında öldü. Büyük sosyal ve politik değişikliklerin yaşandığı bir dönemde saltanat sürdü. Büyük Roma yangını ve Britanya’daki Boudica İsyanı gibi önemli olayları yönetti. İddialara göre annesini ve iki karısını öldürdü. Devlet işlerinden ziyade sanatıyla ilgileniyordu. Nero’nun Roma şehrini yaktığı da iddia edilir.

İmparator Nero döneminde çıkan Büyük Roma yangını için bazı kaynaklar şu iddialarda bulunmaktadır:

Cassius Dio

Şehri yerle bir etme arzusuyla dolu olan Nero, sarhoş taklidi yapan adamlarını şehri yakmaya gönderdi. Nero, yangını Palatine Tepesi’ndeki sarayından şarkı söyleyerek ve lir çalarak seyretti.

Suetonius

Çılgınca bir kaprisle motive olmuş olarak Neron, açıktan açığa adamlarını şehri yakmaya gönderdi. Nero, yangını Esquiline Tepesi’ndeki Maecenas Kulesi’nden şarkı söyleyerek ve lir çalarak seyretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x